Nie trzeba pewnie być szczególnym mędrcem, aby rozwikłać zagadkę co kryje się pod tajemniczą nazwą „test dopasowania” czy też „test doboru partnerskiego”. Jak się pewnie domyślasz, test ten ma za zadanie pomóc Ci w dokonaniu pierwszej selekcji pośród dziesiątek i setek użytkowników portalu randkowego i „wyszukać” taką osobę, bądź osoby, które według przyjętych kryteriów w teście powinny najbardziej do Ciebie pasować. To pierwsza podstawowa korzyść wypełnienia testu doboru zaproponowanego przez Kochaj.pl. Jest i druga, dla mnie wcale nie mniej ważna. Otóż test doboru Kochaj.pl zachęca Cię i mobilizuje do przemyśleń. Dzięki udzielaniu odpowiedzi na pytania pogłębiasz wgląd w siebie. To bardzo ważne. Poszerzona świadomość nie tylko pomaga w znalezieniu partnera (bez świadomości jacy jesteśmy, czego chcemy, kogo szukamy, czego oczekujemy trudno jest spełniać swoje marzenia), ale przydaje się również w każdym innym obszarze życia. Pomaga nam dobrze pracować, kształtować swoją drogę zawodową, mieć satysfakcjonujące relacje z ludźmi, żyć w zgodzie ze sobą, odpowiednio planować wypoczynek, utrzymać zdrowie, itp. Przydatność wiedzy na swój temat jest bardzo szeroka.
Czego więc praktycznego dowiesz się o sobie wypełniając test doboru Kochaj.pl ?
Po pierwsze od siebie samego/samej dowiesz się jakie są Twoje indywidualne potrzeby, oczekiwania względem związku, kogo właściwie szukasz. Z kolei już z charakterystyki (opis Twojego sposobu funkcjonowania w różnych obszarach, dokładnie w ośmiu kategoriach: emocjonalność, potrzeba bliskości, orientacja życiowa, skrupulatność, poszukiwanie nowych doświadczeń, potrzeba kontaktów interpersonalnych, relacje z ludźmi, styl komunikacji) będziesz mógł/mogła sprawdzić np.
* czy jesteś osobą bardziej impulsywną i uczuciową czy raczej wyważoną i powściągliwą?
* czy potrafisz kontrolować emocje czy raczej to one przejmują kontrolę nad Tobą?
* czy łatwo wyprowadzić cię z równowagi czy raczej należysz do osób, które w każdych warunkach zachowują tzw. zimną krew?
* czy lepiej czujesz się w towarzystwie osób oszczędnych w wyrażaniu uczuć czy bardziej żywiołowych, które natychmiast uzewnętrzniają co czują?
* jak dużą masz potrzebę bliskości i jak się ona wyraża?
* jak wyobrażasz sobie związek?
* czy związek to dla Ciebie jedność, gdzie dwie osoby przywiązane są do siebie bardzo mocno pod względem emocjonalnym, dzielą pasje, zainteresowania oraz najskrytsze problemy czy raczej potrzebujesz w związku swobody i wolności?
* jak reagujesz na sytuacje niejasne, bądź wieloznaczne?
* czy szklanka jest dla Ciebie do połowy pełna czy pusta?
* czy jesteś bardziej pesymistą (na wszelki wypadek zakładasz najgorszy scenariusz) czy raczej optymistą (wypatrujesz zawsze pozytywnych znaków i szans na sukces)?
* jak podchodzisz do wyzwań i zadań?
* czy jesteś osobą uporządkowaną, która w notesie ma dokładnie rozpisany plan działania
czy działasz całkowicie na luzie, spontanicznie, bez wcześniejszych przemyśleń?
* czy lubisz jak wszystko dzieje się w sposób uporządkowany czy możesz funkcjonować w kompletnym chaosie?
* czy jesteś osobą zdyscyplinowaną i konsekwentną czy cenisz sobie raczej swobodę i brak struktury?
* jak reagujesz na nowe, zaskakujące rzeczy w życiu?
* czy na propozycję niespodzianki odczuwasz dreszczyk podniecenia czy raczej niepokój?
* czy masz dużą potrzebę doznań i wrażeń, chętnie podejmujesz ryzyko, aby urozmaicić codzienność czy raczej preferujesz rutynę, kiedy wszystko odbywa się w dobrze znany sposób, nie lubisz zmian i dodatkowych ekscytacji, nie lubisz też narażać się na dodatkowy stres w postaci przygód?
* czy szalone pomysły dodają Ci skrzydeł czy przyprawiają Cie o białą gorączkę?
* w jak dużym stopniu/jak często potrzebujesz kontaktów z ludźmi?
* czy każdą wolną chwilę spędzasz w towarzystwie czy raczej wolisz być sam (tak czujesz się najlepiej) lub w najbliższym gronie przyjaciół?
* w jaki sposób wchodzisz w relacje z ludźmi?
* czy na tyle cenisz sobie dobre kontakty z otoczeniem, że jesteś gotowy/a na ustępstwa czy raczej ważne jest dla Ciebie Twoje własne zdanie i nie masz kłopotów w konfrontowaniu się?
* czy lubisz przewodzić grupie czy raczej wolisz być ze wszystkimi w relacjach partnerskich?
* jaki preferujesz sposób komunikacji z ludźmi?
* czy jesteś urodzonym mówcą i pogawędka na dowolny temat nie stanowi dla Ciebie problemu, zawsze też masz dużo do powiedzenia, preferujesz rozmowę dynamiczną, konkretną, chętnie dajesz rady czy raczej wolisz słuchać i w trakcie całej konwersacji poświęcić swój czas rozmówcy?
* co jest Twoja mocną stroną w komunikacji z ludźmi?
W charakterystyce, którą otrzymasz po wypełnieniu testu znajdziesz nie tylko opis tego jaki/jaka jesteś (na podstawie udzielanych odpowiedzi). Będziesz też mógł/mogła zapoznać się z pewnymi sugestiami dotyczącymi potencjalnych błędów, które być może popełniałeś/łaś w relacjach z innymi np.
*Osoby, którym z trudem przychodzi okazywanie uczuć mogą dowiedzieć się, że przez innych są często odbierane jako zimne i nieczułe, co utrudnia nawiązywanie relacji.
* Osoby bardzo ekspresyjne mogą dowiedzieć się, że dla innych bywa to męczące. To również nie sprzyja budowaniu bliskości.
* Osoby ceniące sobie wolność, niezależność i prywatność mogą dowiedzieć się, że to może stać w sprzeczności z budowaniem intymności i przywiązania.
* Osoby okazujące zaangażowanie poświęcając się dla związku mogą dowiedzieć się, że dla innych bywa to osaczające i wywołuje chęć ucieczki.
* Osoby nad wyraz entuzjastyczne mogą dowiedzieć się, że pomijają niekiedy ważne sygnały ostrzegawcze pojawiające się relacji.
* Osoby skrajnie pesymistyczne mogą dowiedzieć się jak ich postawa wpływa na brak powodzenia w relacjach.
* Osoby nadmiernie zorganizowane i uporządkowane mogą dowiedzieć się jak ich brak elastyczności wpływa na relacje z innymi, w których trudno liczyć na całkowite poukładanie i spójność.
* Osoby lubiące funkcjonować w permanentnym chaosie mogą dowiedzieć się jak ich niepoukładanie wpływa na relacje z innymi, które w pewnych obszarach domagają się ładu i struktury.
* Osoby mocno asekuracyjne mogą dowiedzieć się, że tracą zbyt wiele cennej energii na zabezpieczanie się przed zagrożeniami, które może wcale nie istnieją lub też istnieją zawsze i nie da się na nie przygotować. To powoduje, że nie starcza już siły na to co naprawdę w relacji ważne.
* Osoby uwielbiające ryzyko mogą dowiedzieć się, że to utrudnia im budowanie stałych związków, w które siłą rzeczy wkrada się odrobina rutyny.
* Osoby uległe mogą dowiedzieć się, że często postępują wbrew swoim potrzebom, co nie wpływa korzystnie na kształtowanie dojrzałego związku. Taka postawa może być też przyczyną wykorzystywania i nadużywania przez innych.
* Osoby dominujące mogą dowiedzieć się, że ich autorytarność przyczynia się do odsuwania innych od siebie.
Obok wskazania tego co nie służy, test zawiera również indywidualnie dobrane wytyczne, które mogą pomóc Ci w korzystnej zmianie reakcji i zachowań. Tak, aby bardziej świadomie i bardziej uważnie kształtować relacje z innymi.
W takim razie – do dzieła 🙂