Psychoterapia staje się coraz bardziej popularna. Niektórzy prognozują, że w 2020 roku każdy będzie miał swojego „psychoanalityka”. Mimo jednak zwiększającej się roli psychoterapii, wiedza na jej temat jest wciąż znikoma. A znalezienie odpowiadającego nam terapeuty też okazuje się nie takie proste. Dziś więc dla Was mały manual – o psychoterapii w pigułce
Co to jest psychoterapia?
Zgodnie z przyjęta definicją – specjalistyczną metodą leczenia. Leczenie odbywa się przy użyciu środków psychologicznych. W psychoterapii ważna jest intencjonalność (czyli celowość) stosowanych oddziaływań psychologicznych. Oznacza to, że psychoterapeuta winien wiedzieć co robi i czemu to służy. W moim poczuciu psychoterapia jest pojęciem zdecydowanie szerszym. Może być ona drogą do samopoznania i rozwoju, nawet jeśli nie masz poczucia, że wymagasz „leczenia” czy „naprawienia”.
Nie ma jednej psychoterapii
Wystarczy rozpocząć proces poszukiwania terapeuty dla siebie, by ulec dezorientacji w magicznym nazewnictwie – terapeuta psychoanalityczny, psychodynamiczny, Gestalt, Ericksonowski, poznawczo-behawioralny, systemowy, BSFT..Co to wszystko oznacza? To jedynie nazwy szkół psychoterapii, które reprezentują dani terapeuci. Musieli oni ukończyć 4 letni kurs w jednej z wiodących kierunków psychoterapeutycznych. Każda ze szkół ma nieco inny zbiór założeń dotyczący funkcjonowania człowieka oraz metod leczenia, jednak nie jest konieczne, byś musiała się w tym orientować. Ponieważ z badań wynika, iż żadna ze szkół nie jest bardziej lub mniej skuteczna (możemy mówić o bardziej lub mniej skutecznym terapeucie), ich znajomość nie jest konieczna, by wybrać dla siebie kogoś odpowiedniego.
Kiedy do terapeuty?
- Przede wszystkim zawsze kiedy odczuwasz taką potrzebę.
- Jeśli doświadczasz cierpienia z powodu swoich obaw, lęków, fobii, zmiennych lub obniżonych nastrojów.
- Jeśli straciłaś kogoś bliskiego i chcesz z kimś o tym porozmawiać.
- Jeśli doświadczasz bólów niewiadomego pochodzenia, choć jesteś przebadana i zdrowa.
- Jeśli twoje kłopoty utrudniają ci funkcjonowanie i znacząco wpływają na radość życia.
- Jeśli czujesz, że coś szwankuje w twoich relacjach – z najbliższą rodziną, kobietami, mężczyznami, w szkole, w pracy.
- Jeśli czujesz, że twoje uzależnienie wymknęło ci się całkowicie spod kontroli.
- Jeśli chcesz lepiej radzić sobie ze stresem i lepiej zarządzać swoimi emocjami. Idź wtedy, gdy chcesz lub potrzebujesz, choćby po to, by przekonać się, że wcale nie jest ci on potrzebny.
Czy psychoterapia działa?
Tak mówi znacząca część pacjentów/klientów oraz badania: zazwyczaj poprawa funkcjonowania występuje u 60-70% osób korzystających z psychoterapii. Co ważne, jeśli oczekuje się pozytywnych efektów terapii, jej skuteczność jest większa. Lepsze rezultaty uzyskują także ci, którzy czują się odpowiedzialni za siebie i swój los. Warto więc uwierzyć i pracować.
Jak wybrać psychoterapeutę?
Terapeutę trzeba wybrać dobrze.
Tak jak wybierasz odpowiadającego ci lekarza rodzinnego czy stomatologa, do którego masz zaufanie i przy którym czujesz się bezpiecznie. Terapeuta będzie kimś, komu będziesz wyjawiała najintymniejsze sekrety. To musi być ktoś, przy którym czujesz się dobrze, cokolwiek to dla ciebie znaczy.
Ważne jest wykształcenie psychoterapeuty.
Dobrze, jeśli jest to psycholog (ponieważ nie jest to warunek konieczny) po ukończonej 4 letniej szkole psychoterapii. Powinien on także odbyć terapię własną oraz pracować pod superwizją (nadzorem i wsparciem). Takich osób jest jednak wielu. Kogo z nich wybrać?
Dobrze jest się rozejrzeć, popytać.
Ktoś polecony zawsze bezpieczniejszy jest od kogoś zupełnie anonimowego.
Rozeznaj się nieco w swoich preferencjach
Czy bezpieczniej poczujesz się z mężczyzną w wieku swojego ojca czy z żywo reagującą rówieśniczką? Może opis osoby rekomendującej lub opis np. na stronie internetowej zachęcą cię do kogoś konkretnego?
Poczuj się dobrze
Jeśli już wybrałaś i jesteś po pierwszych spotkaniach ważne jest byś czuła, że rozmawiasz z osobą ci życzliwą i przyjazną. Jeśli czujesz się słuchana i traktowana z szacunkiem – prawdopodobnie jesteś w dobrych rękach.
Otoczenie
Jeśli terapeuta zadbał o odpowiednie warunki (przyjemne, neutralne wnętrze, ciche pomieszczenie, wygodne siedzenia), punktualność, rzeczowe zapoznanie cię ze swoimi kwalifikacjami (jeśli o nie zapytasz)- pewnie wybrałeś właściwie.
Poprawa samopoczucia
A jeśli twój nastrój w czasie pierwszych spotkań uległ pewnej poprawie, a ty nabrałaś nadziei i odwagi na zmianę – wybór najprawdopodobniej był słuszny.
Nie ma pewnie terapeuty dobrego dla wszystkich
Ważne, byś czuła, że wybrałaś odpowiedniego dla siebie.